Virüs otomobilde 15 dakikada bulaşıyor

  • 9 Months ago
  • 0

ABD’de yapılan tek araştırmaya göre, tek otomobilde sema yoluyla taşınan corona virüsü partikülleri, pencereler açılmadığında Yalnızca 15 dakika içinde sıhhatli kişiye bulaşabiliyor. bütün camları açarak yolcu etmek ise bunu engellemek amaciyla en hatri sayilir büyüklükte önlem.

Kış aylarında bu mümkün değilse, Yalnızca iki pencere açmak rizikosu mühim ölçüde azaltabiliyor.

Bir Covid-19 hastasının ürettiği hastalığı dolaşımda azaltmak amaciyla havalandırma, bulaşma rizikonunu düşürmede kuvvetli tek silah.

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden fizikçi Dr.Varghese Mathai, tek otomobildeki tespit edecek pencereleri açmanın ne civarindan tesirli olabileceğine değin tek araştırma gerçekleştirdi.

ARACIN NERESİNDE OTURACAKSINIZ?

Deney, tek şoför ve tek yolcunun tek kabininin karşıt uçlarında saatte 80 kilometre hızla giderken, oturduğu tipik tek yolculukta yapıldı.

Sonuçta açık pencerelerin bütün kombinasyonları test edildi ve yolcu ve sürücünün yanındaki camların açılması en tesirli metot olmadığı görüldü.

Bilgisayar simülasyonlarına göre en iyi düzenleme, yolcunun çapraz olarak sürücünün arkasına oturması ve art cam ile sürücü taraf camının yanı sıra “ön yolcu” tarafındakini de açması olarak gösteriliyor.

Bulgular Science Advances bülteninde yayınlandı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Corona
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir