Volkswagen’den Çin’e milyar euroluk yatırım!

  • admin
  • 2 Years ago
  • 0

Corona virüsü salgını, emisyon cezaları ve düşen oto satın alma talebi Volkswagen’i durdurmaya yetmedi. Marka dünyanın en hatri sayilir büyüklükte otomobil pazarlarından biri var olan ve geleceğin en hatri sayilir büyüklükte elektrikli oto pazarı olarak gösterilen Çin’de toplamda iki milyar euronun üzerinde tek yatırım yapacak.

Volkswagen, Çin’deki ortaklarından var olan JAC Volkswagen firmasının hükümet tarafından elde tutulan paylarini almak amaciyla teşebbüste bulunuyor. tek milyar euroluk tek yatırımla JAC Volkswagen’de sahip olduğu pay miktarını yüzde 50’den yüzde 75’e çıkaracak. Volkswagen bu atakla birlikte idaresi denetim altına almış olacak.

Volkswagen’den Çin’e var olan tek başka yatırımda Gotion High-Tech Co. Ltd. firmasına geliyor. Dev grup elektrikli oto batarya üreticisi firmanın yüzde 26’lık hissesi karşılığında tek milyar euroluk tek yatırım yapacak. Bu yatırım karşılığında Volkswagen, Gotion teknoloji firmasının en hatri sayilir büyüklükte hissedarı olmuş olacak.

Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess konuyla ilgili, “Güçlü ve emin ortaklarla birlikte Volkswagen, Çin’deki elektrifikasyon taktiğini güçlendiriyor. Elektrikli oto segmenti hızlı tek biçimde büyüyor ve JAC Volkswagen bu segmentte mühim tek potansiyelde. Gotion’a var olan stratejik yatırımımızla birlikte özellikle Çin’de ve yeryüzünde pil hücrelerinin gelişiminde etkin olarak ilerliyoruz.” dedi.

Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess

2017 seneninde kurulan JAC Volkswagen ortaklığı istikbal 5 sene içinde 5 tertemiz tam elektrikli tertemiz modeli mahsul gamına ek etmek istiyor.

Marka istikbal senelerde yaşanması mümkün var olan batarya tedarikiyle alakalı da stratejik tek adım atarak Gotion firmasının yüzde 26 payini almaya hazırlanıyor. Bu anlaşmanın 2020 yılının sonlarında tamamlanacağı firma tarafından açıklandı.

Çin Corona oto Teknoloji Volkswagen
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir