WhatsApp bu kez de ‘tehlikeli virüs’le gündemde

  • 8 Months ago
  • 0

WhatsApp uzunca tek müddettir saklılık sözleşmesi hasebiyle gündemdeydi. Bunun derhal peşinden WhatsApp üzerinden Huawei mobil uygulaması isimi altında tek virüsün dağıldığı alana çıktı. WhatsApp virüsü, ileti yoluyla dağılıyor ve evvel etapta bildirimleri dahada ardindan ise anne ekrandaki hızlı cevap verme özeliğine bulaşıyor.

Kullanıcıların denetimi dışında rehberindeki kişilere ileti atmaya neden var olan perişan Emelli yazılım Twitter üzerinden duyuruldu ve titiz olunması gerektiği aktarılıyor.

WhatsApp virüsü kısa müddette yayılıyor: titiz olun!

ESET’te virüs programı araştırmacısı var olan Lukas Stefanko, ayrım ettiği bu virüsü Twitter üzerinden paylaştı. Virüsün ‘Google Play‘ görünümlü tek internet sitesi olduğunu belirtiliyor.

Otomatik olarak atılan bağlantıya tıklanması neticesi virüs telefona indiriliyor. Huawei Mobile olarak adlandırılan ama Huawei ile hiçbir alakası olmayan uygulamayı harici olarak telefona indirmek ve kurmak amaciyla onay seçeneğine basıldığında kişinin telefonuna virüs bulaşıyor.

Lukas Stefanko Twitter üzerinden paylaştığı videoda: ”Bu perişan Emelli yazılım, alınan rastgele tek WhatsApp ileti bildirimini denetim etmekte ve kurbanın telefonundan başka kullanıcılara yayılıyor” açıklamasına yer veriyor.

Virüs yazılımı ise temelde kullanıcılardan bildirim amaciyla erişim desturu istiyor dahada ardindan WhatsApp üzerinden gelen mesajlara otomatik olarak cevap vermeye başlıyor ve bu bağlantı atılıyor.

Virüs, WhatsApp’ın gelen mesajlara direk bildirimler üzerinden cevap vermeyi sağlayan hızlı cevap özelliğini kullanıyor. bağlantıya tıklayan kişiler Google Play arayüzünde sahte tek uygulama sayfasıyla karşılaşıyor. İndirme bildirimi atan bu virüs yazılımı kullanıcı onayladıktan ardindan telefonunu ele geçiriyor.

Bu tür iletiler alan kullanıcılar bağlantıya tıklamaması ve oradaki rastgele tek dosyayı telefonlarına indirmemesi gerekiyor. 

mesajlardan dağılan virüsvirüswhatsappWhatsApp virüsü

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir