• Anasayfa
  • >
  • Donanım
  • >
  • Wi-Fi 6 uyumlu akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar

Wi-Fi 6 uyumlu akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar

  • 6 Months ago
  • 0

Yeni nesil kablosuz ağ standardı olan Wi-Fi 6, yavaş yavaş cihazlardaki yerini almaya başladı. Bu içeriğimizde, Wi-Fi 6 desteğine sahip piyasadaki en iyi akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer cihazları derledik.

Wi-Fi 6, önceki versiyona göre yaklaşık yüzde 30 daha hızlı

AXE WiFi veya 802.11ax WiFi olarak da bilinen Wi-Fi 6 ile ilk kez 2019 yılında tanışmıştık. En yüksek Wi-Fi 5 hızlarından yaklaşık yüzde 30 daha hızlı olan yeni versiyon, çok sayıda cihaz içeren kalabalık ağlarda muazzam bir verim sağlıyor.

Kısa mesafelerde 10Gbps ve 12Gbps hızlarına kadar ulaşan Wi-Fi 6, hem performans hem de verimliliği optimize etmek için 160 MHz Kanalı kullanıyor. Bu sayede kanal genişliğini ikiye katlayan ve yönlendiricinizden cihaza mümkün olan en hızlı bağlantıyı elde etmenizi sağlayan yeni kablosuz ağ protokolü, Ultra HD film, oyun ve diğer dosyaları saniyeler içinde indirmenize imkan tanıyor.

wi-Fi 6 cihazları

Elbette bu avantajlardan yararlanmak için evde bir Wi-Fi 6 yönlendiricisine ve Wi-Fi 6 desteğine sahip cihazlara ihtiyacınız var. Biz de bundan yola çıkarak, yeni kablosuz ağ standardını karşılayan en iyi akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer cihazları sizler için kaleme aldık. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

Wi-Fi 6’yı destekleyen en iyi akıllı telefonlar

Zamanla yeni bir uzvumuz haline gelen akıllı telefonlar, hayatımızda çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla router yani yönlendiricilerin ardından W-Fi 6 desteğini kazanan ilk cihazlar olmaları pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

iPhone SE 2020 Wi-Fi 6

2019’da piyasaya sunulan Samsung Galaxy S10, Wi-Fi 6 teknolojisini barındıran ilk akıllı telefon olmuştu. Kısa zaman sonra Apple, LG ve Huawei gibi üreticiler de geliştirdikleri cihazlarda Wi-Fi 6’ya yer verdi.

Hemen aşağıdaki listede, şu anda satın alabileceğiniz en iyi Wi-Fi 6 desteğine akıllı telefonları görebilirsiniz:

– Huawei P40 Pro

– iPhone 11 , 11 Pro ve 11 Pro Max

– iPhone SE

– iPhone 12 , 12 Pro , 12 Pro Max ve 12 Mini

– LG V60 ThinQ

– Motorola Edge Plus

– OnePlus 8 ve 8 Pro

– Samsung Galaxy S10 ve S10E

– Samsung Galaxy Note 10

– Samsung Galaxy S20

– Samsung Galaxy S21, S21 Plus

– Samsung Galaxy Fold

– Lenovo Legion

– Asus ROG Phone 3

ABD’de 399 dolara, ülkemizde ise 5.299 TL’ye satılan iPhone SE, Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen en uygun fiyatlı akıllı telefon konumunda.

Wi-Fi 6’yı destekleyen en iyi dizüstü bilgisayarlar

Şu anda piyasada Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen çok fazla dizüstü bilgisayar yok. Hatta Apple’ın yakın zaman önce satışa çıkardığı yeni 13 inç MacBook Pro modeli dahi Wi-Fi 6’yı desteklemiyor.

Wi-Fi 6 dizüstü bilgisayarlar

İşte W-Fi 6 entegrasyonuna sahip olan bazı dizüstü bilgisayarlar:

– Asus Chromebook Flip c436

– Dell XPS 13 (2020)

– HP Spectre x360

– Lenovo Yoga c940

– LG Gram 17

– Microsoft Surface Laptop Go

Wi-Fi 6 desteğine sahip diğer cihazlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Wi-Fi 6, hayatımızdaki ağırlığını yeni yeni artırıyor. Bu nedenle, yaygın olarak kullanılması için biraz daha zamana ihtiyaç var. Bazı dizüstü ve akıllı telefonların yanı sıra yeni sekizinci nesil iPad ve dördüncü nesil iPad Air da Wi-Fi 6 standardına sahip.

Bu listelere önümüzdeki dönemde yeni cihazlar eklendiği takdirde, haberimizi güncelleyeceğiz.

wi-fi 6Wi-Fi 6 akıllı telefonlarwi-fi 6 özellikleriWi-Fi 6 dizüstü bilgisayarlarwi-fi 6e

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir