Yaşam enerjisi 54 yaşında bitiyor

  • 8 Months ago
  • 0

Norveç bilim ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Herundur Sigmundsson, tutku, cesaret ve müspet tek düşünce yapısındaki ilişkiyi tanimlamak amaciyla 14-77 yaşları arasındaki 917 kişiyle tek çalışma yaptı. New Ideas Psychology’de yayınlanan neticeler insanların ellili yaşlara geldiğinde bu üç faktörün de azaldığını gösteriyor.

Araştırmaya katılanlardan tutku, cesaret ve düşüncelerini değerlendirmek için, “Hedeflerimi gerçekleştirecek civarindan çok çalışıyorum” ve “tutkum benim amaciyla önemli” benzeri ifadelere cevap vermeleri istendi.

Tutku ve cesaret arasındaki münasebet 14-19, 20-36 ve 37-53 olmak üzere üç ıslak grubunda kuvvetli çıktı. ama sonrasında bu güç zayıflamaya başladı. 54-69 ve 70-77 ıslak gruplarında korelasyon ‘önemsiz’ neticeninde çıktı.

Araştırma neticelerini değerlendiren Prof. Sigmundsson, “Tutkumuz olsa dahi cesaretimiz ve irademizi harekete geçirmek zor. veyahut cesaret ve iradeye sahip olabilmektedir ama bu konuyla alakali Bir hayli ateşli olmayabiliriz… Cesaret ve doğru zihniyet arasındaki münasebet ıslak ilerledikçe azalıyor.” dedi. Ayrı olarak Sigmundsson, insanlara “cesaret ve istem ile takip edebileceğiniz anlamlı faaliyetler ve alaka alanları bulun” tavsiyesinde bulundu.
Araştırma özetle şu neticelere ulaşıldı:

  • Genç yaşlarda ihtiras ve cesaret arasında kuvvetli tek münasebet vardır, bu münasebet de gençleri hedeflerine erişmek amaciyla dahada çok çabalamaya ve riziko almaya iter. ama 53 yaşından bu yana bu güdü azalır. özellikle ortada yaştaki insanları motive etmek amaciyla ihtiras ve cesaretten dahada fazlasına gereksinim vardır.
  • Tutku ve cesaret arasındaki kuvvetli ilişki, insanları başarılı olmaya yönlendiriyor ve müspet düşünceler, ihtirasla yaptıkları şeylerin mükemmel olacağına inanmalarını sağlıyor.
  • Birey ihtiras açısından yüksek, cesarette düşük tek puana sahip olabilmektedir veyahut bunun  ters geçerlidir. bu yüzden ihtiras ve cesaretin dahil içe geçmiş faktörler olduğunu bulurken, bu dahada toy ıslak gruplarında kıymetli olabiliyor.
  • Erkekler kadınlardan mühim ölçüde dahada çok ihtirasa sahip.
Yayınlanma Tarihi:11:49, 28 Ekim 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir