Yeni araçlarda bulunması gereken güvenlik sistemleri!

  • admin
  • 2 Years ago
  • 0

Teknoloji ilerledikçe otomobil kullandığımız her eşyanın yapısı ve çalışma sistemi değişiyor. otomobil sektörü de teknolojinin ilerlemesinden en çok etkilenen sektörler arasında özellikle de araçlarda kullanılan güvenlik sistemleri bu konuyla alakali öne çıkıyor.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan tertemiz güvenlik yönetmeliğine göre M, N, O sınıfı araçların güvenlik sistemleri amaciyla tertemiz tek asama başlıyor.

Yönetmelikte “Güvenlik, yakıt verimliliği ve CO2 emisyonları ile alakalı olarak lastik basıncı izleme sistemleri hususunda araçların tip onayına…” ait koşulları belirtilmektedir deniyor.

Yeni yönetmeliğe göre M, N, O sınıfı araçlarda;

Acil durum şeritte tutma sistemi: En azından şeritten ayrılma gerçekleştiğinde veyahut gerçekleşmek üzere olduğunda ve tek çarpışmanın gerçekleşmesi muhtemel olduğunda, sürücünün şerit veyahut yollar hududuna göre aracı emniyetli tek pozisyonda tutmasına muavin var olan sistemi.

Acil duruş sinyali: Aracın arkasındaki başka yollar kullanıcılarına, araca olabilitesi çok yollar koşullarına göre çok tek geciktirme kuvveti (frenleme gibi) uygulandığını belirten ışıklı ikaz fonksiyonunu.

Akıllı hız desteği: Özel ve ahenk gösteren art bildirimler sağlayarak sürücünün yollar ortamına ahenk gösteren hızı savunmasına muavin var olan sistemi.

Alkol kilidi kurulum ön hazırlığı: Motorlu araçlarda satış sonrası içki kilitleme cihazlarının takılmasını kolaylaştıran standart tek arayüzü.

Araç anne denetim anahtarı: Aracın bütünleşik elektronik sistemini, aracın sürücü bulunmadan park yapılmış olması vaziyetinde olduğu gibi, kapalıdan normal işletim moduna getiren cihazı.

Araç katarlama (konvoy sürüşü): Sürücülerin çok az veyahut hiç müdahalesi olmadan yolculuğun tespit edecek bölümleri amaciyla araçların otomatik olarak bağlandığında birbirleri arasındaki mesafeyi otomatik olarak ayarlayabilmesine ve lider aracın hareketindeki değişikliklere ahenk sağlamasına destur veren otomatik sürüş destek sistemleri ve bağlantı teknolojilerinin kullanılması suretiyle iki veyahut dahada çok aracın bağlanarak konvoy oluşturmasını.

Gelişmiş aciliyetli frenleme sistemi: mümkün tek çarpışmayı otomatik olarak algılayabilen ve tek çarpışmayı hafifletmek veyahut çarpışmadan kaçınmak emeliyle aracı yavaşlatmak amaciyla aracın frenleme sistemini harekete geçirebilen sistemi.

Gelişmiş sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı: Sürücünün trafik vaziyetine dikkat etmeye ayni ritimde devam etmesine muavin var olan ve dikkati dağıldığında sürücüyü uyaran sistemi.

Geri manevrada algılama: art manevra esnasında evvela çarpmayı engellemek emeliyle sürücünün aracın arkasındaki insanların ve nesnelerin varlığından farkında olmasını sağlayan sistemi.

Hidrojen aksamı: Hidrojen tanklarını ve hidrojen sisteminin parçasını oluşturan veyahut hidrojenle direk temas seklinde var olan hidrojen yakıtlı araçların başka bütün parçalarını.

Lastik basınç izleme sistemi: Lastiklerin basınç değerlerini veyahut vakit içinde basınç değişimini değerlendirebilen ve araç devinim halindeyken kullanıcıya alakalı verileri iletebilen, araca takılı sistemi.

Olay veri kaydedicisi: Çarpışmadan derhal önce, çarpışma esnasında ve derhal sonrasında çarpışmanın ağırbaşlı parametrelerini ve bilgilerini Yalnızca kaydetme ve depolama emeliyle kullanılan sistemi.

Otonom araç: Sürücünün devamlı denetimi olmadan, ama sürücü müdahalesinin tekrar de beklendiği veyahut İhtiyaç duyulan olduğu, tespit edecek tek vakit amaciyla otonom olarak devinim etmek üzere tasarlanmış ve imal edilmiş motorlu aracı.

Şeritten ayrılma ikaz sistemi: Aracın kullandığı şeridin dışına sapması vaziyetinde sürücüyü uyaran sistemi.

Tam otonom araç: rastgele tek sürücü denetimi olmadan otonom olarak devinim etmek üzere tasarlanmış ve imal edilmiş motorlu aracı.” benzeri sistemler eklenecek. Yönetmelik 6 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek!

Yeni yönetmelik ve tertemiz sistemler beynelmilel otomobil mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarla hazırlanmış. Böylelikle Türkiye’de üretilen araçların beynelmilel pazarlara uygunluğu da desteklenmiş oluyor.

Yukarıdaki öne çıkan güvenlik sistemlerine dikkat ettiğinizde nihayet vakitlerde kullanılan binek otomobillerde bu sistemlerin olduğunu ve nasıl kullanıldığını ayrım edeceksiniz.

M, N, O SINIFI ARAÇLAR HANGİLERİ?

Yönetmeliğin ilgilendirdiği otomobiller M, N, O sınıfı olarak geçen araçlar. Bunlar dahada çok ticari amaçla kullanılan otomobiller olarak öne çıkıyor.

M Sınıfı: asgari dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.

N Sınıfı: asgari dört tekerlekli ve yük taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.

O Sınıfı: tek motorlu araç tarafından çekilen römork veyahut yarı römork motorsuz yük taşıma araçlarıdır.

endüstri Teknoloji trafik ülkemiz
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir